П`ятниця, 26.04.2024, 06:40
Вітаю Вас Гість | RSS
Сайт
 Андріанової
Тетяни Олександрівни

заступника директора з виховної роботи та вчителя музичного мистецтва
Соледарської загальноосвітньої школи I-III ступенів №13

Методичні розробки

Головна » Статті » Мої статті

Україна - це ми

 

Україна – це ми.

(Розробка виховного заходу у 8 класі)

Тема. Україна – це ми.

Мета: розширити поняття про єдність, незалежність і суверенність нашої держави та роль у цьому українського козацтва;

розвивати в учнів бажання брати посильну участь у розбудові та зміцненні єдності нашої держави;

виховувати майбутнього захисника своєї Вітчизни та формувати в учнів активну громадянську позицію щодо єдиної, цілісної держави та захисту її кордонів.

Обладнання: державна символіка України, карта України, виставка книжок українською мовою, рушники.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Основна частина.

Учитель. Україна – наша рідна земля, де ми народилися й живемо, де живуть наші батьки, де, сподіваюся, будуть жити ваші діти. Це криниця, що напуває нас своєю живодайною силою. Я пишаюся тим, що українка, що зростала тут на вільних степах, пила чисту джерельну воду, засмагала під спекотним сонечком; пишаюся тим, що розмовляю українською мовою, знаю звичаї та обряди свого народу.

Нещодавно 24 серпня ми відзначали велике державне свято – День Незалежності України. Здавалося б, всього 24 роки незалежності та суверенітету, але держава наша має значно глибшу історію.

Учень 1. Віддавна на території України існували держави скіфів, сарматів, готів та інших народів, але відправним пунктів української державності і культури вважається Київська Русь 9-13 століття.

Формування новітньої нації припало на часи визвольної війни 1648-1657 років під проводом Богдана Хмельницького проти Речі Посполитої. Результатом війни стало заснування в України козацької держави – Війська Запорозького.

У 18 столітті козацька автономія була ліквідована Російським царатом. Під час української революції початку 20 століття постало декілька національних держав: Українська Народна Республіка, Українська Держава, Західно - Українська Народна Республіка, Кубанська народна республіка.

У 1919 році відбулося возз’єднання українських земель, проголошено Акт злуки. У 1922 році Українська республіка ввійшла до складу Радянського союзу. Сучасна держава Україна утворилась в результаті розпаду Радянського союзу 1 грудня 1991 року.

Україна – унітарна держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу державних утворень і не володіють суверенними правами.

Вона складається з 24 областей та автономної республіки Крим.

Учениця 1.

Моя Україна
На світі багато чудових країн,
Мені наймиліша, найкраща країна,
Яка піднялася, мов Фенікс, з руїн,
Безсмертна моя Україна.

Учень 2.

Ти з давніх віків непокірна була 
І волю свою боронила невпинно. 
Нарешті збулося - її здобула 
Звитяжна моя Україна.

Учениця 2.

На землях твоїх неозорих степів
Живе працьовита і чесна родина,
Хвилюється колосом стиглих хлібів
Моя золота Україна.

Учень 3.

В садах і дібровах в вечірні часи 
Чарує нас пісня дзвінка солов'їна 
І чути співочі дівчат голоси, -
Пісенна моя Україна.

Учениця 3.

Тепер ще не легко живеться тобі,
Є в тому, мабуть, особлива причина.
Та все подолає в тяжкій боротьбі
Незламна моя Україна.

Учень 4.

Квітуй, мов калина, над плесами вод, 
Будь в дружбі і праці міцна та єдина. 
Хай буде щасливим твій вільний народ, 
Прекрасна моя Україно!

 
         Учитель. Українці – нація давня. Рідна мова – це скарб, що об’єднує народ докупи. Допоки живе мова – живе й народ, гине мова – зникає й народ. Історія дала нам шанс. Гріх не скористатися ним сповна. Бути чи не бути мові, залежить від кожного з нас. Щоб стати нарешті собою, щоб створити незалежну й міцну економічну державу, культуру, науку, духовно багате суспільство, необхідно насамперед відродити рідну мову.

Учениця 4.

Вірш «Рідна мова»

Володимир Сосюра

Вивчайте, любіть свою мову,
як світлу Вітчизну любіть,
як стягів красу малинову,
як рідного неба блакить.

Нехай в твоїм серці любові
не згасне священний вогонь,
як вперше промовлене слово
на мові народу свого.

Як сонця безсмертного коло,
що кресить у небі путі,
любіть свою мову й ніколи
її не забудьте в житті

Ми з нею відомі усюди,
усе в ній, що треба нам, є,
а хто свою мову забуде,
той серце забуде своє.

Вона, як зоря пурпурова,
що сяє з небесних висот,
і там, де звучить рідна мова,
живе український народ.

Народ наш, трудар наш і воїн,
що тьму подолав у бою.
І той лиш пошани достоїн,
хто мову шанує свою.

Учитель. Так, ми великий народ. І нам є чим пишатися й гідно підносити голову. Пам’ятайте: Україна ніколи не вела загарбницьких війн. Зараз наша країна переживає скрутний час. Ми, мешканці Донбасу, віримо: Україна – єдина країна і скоро запанує мир на нашій землі. Не забувайте: ви – майбутнє України і від кожного залежить щаслива доля країни.

Перегляд кліпу «Україна – це ти».

  • Діти, які державні символи вам відомі?

Учитель. Справді, символами української держави є прапор, герб, гімн, більш конкретно про історію виникнення української символіки вам розкажуть наші учні.

Учень 5. Із проголошенням незалежності України віддали належне синьо-жовтому знамену й визначили його національним символом козацтва впродовж багатьох століть. Український народ не міг відкинути історичну традицію створення своєї держави саме під цим знаменом. Саме тому 28 січня 1992 року Верховна Рада України затвердила державним прапором України синьо-жовтий стяг. Таким чином, ми бачимо, що саме синьо-жовтий колір прапора має всі ознаки українського національного символу. Для українців це кольори чистого неба і пшеничного лану.

Окремі сучасні дослідники виводять традицію вживання жовто-синіх кольорів ще з язичницьких часів. Вогонь і Вода – найбільші святості, які виражаються через жовту і блакитну барви.

Ще з XIII століття відомий герб міста Львів - золотий лев на блакитному тлі.

З XVIII ст. полкові і сотенні козацькі прапори Війська Запорозького в основному стали виготовляти з блакитного полотнища, на яке жовтою фарбою наносилися зорі, хрести, зброя.

З революцією 1848–1849 рр. пов'язана поява українського прапора (жовтого з блакитним) в австро-угорській частині України, а після революції 1905 – 1907 рр. у Росії – і в Наддніпрянській Україні.

22 березня  1918 р. Центральна Рада в Києві ухвалила "Закон про державний прапор Української Народної Республіки", який був жовто-блакитним. У 1918 р., у період Гетьманату Павла Скоропадського, порядок кольорів було змінено на синьо-жовтий. Таким він залишився і в період влади Директорії.

У листопаді 1918 р. у Львові була проголошена Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР)з державним блакитно-жовтим прапором.  

15 березня 1939 р. синьо-жовтий прапор був прийнятий як державний прапор Карпатської України.

Учениця 5. З найдавніших часів тризуб шанується як магічний знак, свого роду оберіг. На українських землях він відомий уже з ІІ століття. Існує до 30 теорій походження і значення тризуба (сокіл, якір, символ триєдинства світу тощо).

Уже за часів київського князя Ігоря (912 - 945 рр.) використовувалися печатки із тризубом. Під час правління князя Володимира Святославовича (980 -1015 рр.) на багатьох монетах, перснях та пломбах зображувався тризуб.  

19 лютого 1992 року затверджено Малий Державний герб України.  Центральною геральдичною фігурою герба є Тризуб Володимира І Святого, великого князя київського, володаря Русі. Отже, нашому Гербу - більше тисячі літ!

Учень 6. Державний гімн України — один із головних державних символів України поряд із прапором і гербом. Державним гімном є пісня «Ще не вмерла України і Слава, і Воля»: слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького. Офіційна музична редакція ухвалена Верховною радою 15 січня 1992 року, текст гімну затверджено «Законом про Гімн України» 6 березня 2003 року.

Історія створення українського гімну бере початок з осені 1862 року, коли на одній з вечірок у Павла Чубинського, етнографа, фольклориста та поета, сербські студенти, що навчалися в Київському університеті, співали патріотичну пісню. Чубинському пісня дуже сподобалася, і він раптом подався в іншу кімнату, а через півгодини вийшов звідти з готовим текстом пісні «Ще не вмерла Україна», яку тут же проспівали на сербський мотив.

Отримавши поширення на Західній Україні, вірш не пройшов повз увагу релігійних діячів того часу. Один із них, отець Михайло (Вербицький), знаний композитор свого часу, захоплений віршем Павла Чубинського написав музику до нього. Вперше надрукований у 1863, з нотами — в 1865. У 1917–1920 роках «Ще не вмерла Україна» став одним з державних гімнів УНР та ЗУНР.

1939 року «Ще не вмерла Україна» затверджений гімном Карпатської України.

Гра мікрофон «Хто знає найбільше назв міст».  

Учитель починає гру, називаючи місто (наприклад, Київ), один з учнів називає місто України, що починається на останню букву цього слова,і т. д. Перемагає той, хто останнім правильно назве місто.

III. Підбиття підсумку уроку.

Учитель. Ви - майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте наш народ і нашу мелодійну мову.

Ми - єдина країна! Незважаючи на усі негаразди, що відбуваються зараз, всі ми прагнемо одного - миру, спокою, міцної та квітучої держави та чистого неба над головою.

Перегляд кліпу «Країна моя - Україна» сл. В. Іваницького, муз. Н. Петраша, виконавці О. Скиданова, Л. Камінська.

Учитель. Отож старайтеся, починайте з малого і не зупиняйтеся перед труднощами, не кидайте почате на півдорозі, а кожну справу доводьте до кінця. А ще вчіться дивуватися і насолоджуватися малим: красою природи, яскравими кольорами веселки, світлими променями вранішнього сонечка, зорями у нічному небі, адже світ такий чарівний і розмаїтий, любіть його, захоплюйтесь ним. Ми лише раз живемо на білому світі, цінуйте те, що маєте. Вчіться бути мудрими, бо мудрий завжди знайде вихід з ситуації, мудрому завжди цікаво, бо він бачить те, чого інші не помічають. Будемо розумними і мудрими я, ти, всі ми, то буде мудра і світла наша Україна, бо Україна — це ми!

Категорія: Мої статті |
Переглядів: 299 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Категорії розділу
Пошук
Статистика
Вхід на сайт